Klub czecho.pl

W Szpitalu Wojewódzkim technologia 3D służy kardiologom

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

22 lipca 2020, aktualizacja: 22 lipca 2020, 17:37

W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej przeprowadzono po raz pierwszy zabieg elektrofizjologicznego leczenia zaburzeń rytmu serca, za pomocą systemu elektroanatomicznego 3D. - To bardzo nowatorska metoda. Szpital od dłuższego czasu zabiegał o taką możliwość - podkreślił dr n. med. Wojciech Jaszczurowski, ordynator Oddziału Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego.
W Szpitalu Wojewódzkim technologia 3D służy kardiologom - 22.07.2020 · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-BiałejSzpital Wojewódzki jest jedyną placówką na Podbeskidziu, która stosuje system elektroanatomiczny 3D podczas wykonywania zabiegów ablacji. W ich trakcie do żył pacjenta wprowadza się specjalne cewniki z elektrodami, które umieszczane są w obrębie serca. Kardiolog-elektrofizjolog widzi miejsca, które wywołują arytmię. Po ich zlokalizowaniu końcówką elektrody, która osiąga wysoką temperaturę, "przysmaża" się tę część serca, w której zlokalizowano arytmię. Powstaje niewielka blizna, która skutecznie hamuje tę dolegliwość. W ten sposób niszczone są obszary tkanki serca, które odpowiadają za zaburzenia jego rytmu.

Dzięki elektroanatomicznemu systemowi 3D na ekranach komputerów, wyposażonych w odpowiednie oprogramowanie, pojawiają się kolorowe obrazy, przedstawiające serce w przestrzeni trójwymiarowej, z nałożonymi mapami jego czynności elektrycznych . - Na tej podstawie specjalista stwierdza, gdzie znajdują się ogniska arytmii oraz jak się rozprzestrzeniają - wyjaśnił Wojciech Jaszczurowski. W czasie rzeczywistym rejestrowane są dokładne informacje o rozchodzeniu się fal pobudzenia, lokalizacji blizn, a także o położeniu i sile nacisku wprowadzonych do serca cewników. W efekcie zwiększa się precyzja zabiegu.

Ordynator dodał, że w Polsce i dotyczy to również rejonu Podbeskidzia, coraz więcej osób cierpi na arytmię serca. Kardiolodzy potrzebują więc coraz większej liczby informacji i dokładniejszych pomiarów, by skutecznie leczyć migotanie przedsionków i inne rodzaje arytmii serca.- System elektroanatomiczny 3D jest w tej dziedzinie niezwykle użyteczny - podkreślił Wojciech Jaszczurowski.

Ordynator zaznaczył, że zabiegi ablacji z użyciem systemu elektroanatomicznego 3D w większości przypadków wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie ogólne pacjenta stosowane jest wtedy, gdy u chorego występują ciężkie komorowe zaburzenia rytmu serca. Dodatkowo także serce jest poważnie uszkodzone.

W każdym przypadku o przeprowadzeniu u pacjenta zabiegu z użyciem systemu elektroanatomicznego 3D decyduje zespół specjalistów. W Szpitalu Wojewódzkim powstała specjalna baza osób, które zostaną poddane takiemu leczeniu. - Jesteśmy obecnie jedynym ośrodkiem, który na Podbeskidziu przeprowadza takie zabiegi. Do tej pory pacjenci musieli korzystać z ośrodków klinicznych m.in. w Katowicach i Zabrzu - podkreślił Wojciech Jaszczurowski.

mp / czecho.pl, źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Powrót

Nowi klubowicze

basmix

cz
w klubie od: 2020.10.06

podlewskawbd

Zgorzelec
w klubie od: 2020.10.05

Chudley

Ligota
w klubie od: 2020.09.17

Trewor1974

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2020.09.15

Hobbysta

Czechowice - Dziedzi
w klubie od: 2020.09.13

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 650

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266