Klub czecho.pl

Na parkingu w Czechowicach-Dziedzicach zatrzymano imigrantów

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

22 stycznia 2020, aktualizacja: 24 stycznia 2020, 6:10

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 6 cudzoziemców którzy nielegalnie przekroczyli granicę państwową. Zatrzymano także przewożącego ich kierowcę. Wśród zatrzymanych było dwoje obywateli Turcji, dwoje obywateli Syrii oraz dwóch obywateli Iraku.
Informację o obcokrajowcach przebywających w Czechowicach-Dziedzicach funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej otrzymali od Policji. Policjanci natomiast zostali powiadomieni przez polskiego kierowcę ciężarówki, który zauważył obcokrajowców na jednym z parkingów.

Funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy przybyli na miejsce ustalili, że cudzoziemcy nie posiadają żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP i przebywają na terenie naszego kraju nielegalnie. Okazało się także, że jedna z kobiet jest w zaawansowanej ciąży, w związku z czym objęta została natychmiastową opieką lekarską. Podczas wstępnych czynności, prowadzonych w obecności tłumacza, ustalono ich obywatelstwa i dane osobowe.

Obcokrajowcy oświadczyli również, że do naszego kraju przyjechali z Rumuni, ukryci w naczepie samochodu ciężarowego, a do naczepy zostali wpuszczeni przez kierowcę pojazdu oraz nieznanego mężczyznę. Podczas postoju na parkingu kierowca kazał im opuścić naczepę pojazdu i odjechał. Wszyscy cudzoziemcy zamierzali dotrzeć do Niemiec, a za przemyt zapłacili nieznanemu mężczyźnie po około 1500 euro.

Dynamiczne działania podjęte przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, doprowadziły do ustalenia kierowcy oraz pojazdu, którym cudzoziemcy przedostali się na terytorium Polski. Kierowcy, obywatelowi Turcji przedstawiono zarzut organizowania innym osobom przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. W tej sprawie zostało wszczęte śledztwo, które prowadzi Prokuratura Rejonowa w Pszczynie.

Jednocześnie toczy się drugie postępowanie prowadzone przez Straż Graniczną w toku, którego 6 zatrzymanym cudzoziemcom zostały przedstawione zarzuty przekroczenia granicy RP wbrew obowiązującym przepisom przy użyciu podstępu, polegającego na ukryciu się na czas przekroczenia granicy państwowej w naczepie samochodu ciężarowego. Podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów oraz złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

W siedzibie Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej cudzoziemcy złożyli również wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej. Zgodnie z postanowieniem sądu, do czasu rozpatrzenia wniosków o ochronę międzynarodową, przebywać oni będą w ośrodkach dla cudzoziemców.

ab / czecho.pl

Powrót

Nowi klubowicze

ann55

Bielsko-Biała
w klubie od: 2020.01.29

djgadgetltd

Opole
w klubie od: 2020.01.21

RekruterPlay

warszawa
w klubie od: 2020.01.20

AMC

Ligota
w klubie od: 2020.01.13

wassimalik

liaquat pur
w klubie od: 2020.01.11

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2607

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 604

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266