Klub czecho.pl

Starostowie walczą o budowę węzła na DK-1. Jest wspólne stanowisko

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

17 stycznia 2020, 8:31

O pilne podjęcie działań zmierzających do budowy węzła drogowego na skrzyżowaniu krajowej "jedynki" z drogą wojewódzką 933- ul. Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie apelują do premiera starostowie śląskich powiatów. Podjęciem stanowiska w tej sprawie zakończył się Konwent Powiatów Województwa Śląskiego, który odbył się w Pszczynie.
dk1
Skrzyżowanie DK1 i DW933 w Pszczynie · fot. czecho.pl


- W dokumencie apelujemy o zapewnienie finansowania tej inwestycji - starosta pszczyński Barbara Bandoła przypomina, że jest to rozwiązanie od dawna oczekiwane przez mieszkańców, które zostało już zaprojektowane. Estakada na drodze krajowej i skrzyżowanie z ruchem okrężnym poniżej ma upłynnić ruch oraz zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Każdej dobry przejeżdża tędy średnio ok. 42 tysiące pojazdów, które na odcinku od Goczałkowic-Zdroju do wylotu z Pszczyny stoją w korku.

- Wszyscy wiedzą, że mamy tu fatalne powietrze. Ta sytuacja się do tego przyczynia - mówi starosta Bandoła.

Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego Andrzej Płonka, starosta bielski podkreśla, że jest to inwestycja strategiczna nie tylko dla Pszczyny i powiatu pszczyńskiego, ale dla całego południa województwa. - W przyszłości część samochodów jadących z Cieszyna i Żywca w kierunku Katowic przeniesie się pewnie na nową drogę S-1, ale trzeba zaznaczyć że od Czechowic-Dziedzic nie będzie alternatywy, ponieważ zjazd na trasę która ma być dopiero budowana będzie odległy- prawdopodobnie dopiero w Miedźnej. Projekt jest zawieszony z powodu braku finansowania. Boimy się, że zostanie on zaniechany w wyniku różnych innych potrzeb w kraju - mówi przewodniczący Płonka.

konwent powiatu
Konwent Powiatów Województwa Śląskiego · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Projekt budowy węzła na skrzyżowaniu DK 1 z DW 933 był wpisany jako przedsięwzięcie kluczowe w "Programie dla Śląska", opublikowanym przez Ministerstwo Rozwoju w grudniu 2017 r. Dokument był prezentowany przez premiera w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Rok później Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała od biura projektowego gotową dokumentację projektową tego przedsięwzięcia. Tymczasem w 2019 r. przedstawiciele GDDKiA poinformowali, że inwestycja nie będzie realizowana. Jako główny powód podano budowę w regionie alternatywnej trasy S-1, wyrażając nadzieję że po jej wybudowaniu ruch na krajowej "jedynce" się zmniejszy.

Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego ma zostać przesłane do premiera, wojewody śląskiego, marszałka województwa śląskiego oraz GDDKiA.

[ramka=Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego]stanowisko
stanowisko[/ramka]

ab / czecho.pl

Powrót

Nowi klubowicze

ann55

Bielsko-Biała
w klubie od: 2020.01.29

djgadgetltd

Opole
w klubie od: 2020.01.21

RekruterPlay

warszawa
w klubie od: 2020.01.20

AMC

Ligota
w klubie od: 2020.01.13

wassimalik

liaquat pur
w klubie od: 2020.01.11

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2607

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 604

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266