Klub czecho.pl

Samorządy będą walczyć o stałą bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

14 stycznia 2020, 10:22

Od 16 grudnia na lotnisku w Kaniowie tymczasowo stacjonuje zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Władze samorządów z terenu Podbeskidzia chcą, aby - przynajmniej w okresie zimowym - helikopter LPR co roku stacjonował w Kaniowie.
LPR, helikopter
Śmigłowiec LPR na lotnisku w Kaniowie · fot. czecho.pl


16 grudnia 2019 r. na lotnisku w Kaniowie została uruchomiona tymczasowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotychczasowa lokalizacja załogi "Ratownika 4" mieściła się od 22 września 2007 r. na lotnisku w Gliwicach, na którym niedawno rozpoczął się remont infrastruktury. Funkcjonowanie bazy tymczasowej zaplanowano na ponad rok. Ratunkowy eurocopter będzie tu stacjonował do czasu zakończenia budowy docelowej bazy LPR na Lotnisku Katowice-Muchowiec.

Władze samorządów z terenu Podbeskidzia chcą, aby zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na stałe stacjonował w Kaniowie, a jeśli to się nie uda, to przynajmniej przebywał w Kaniowie w okresie sezonu zimowego, kiedy dochodzi do wielu zdarzeń w Beskidach.

LPR
Samorządy będą walczyć o stałą bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego · fot. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe


Rozmowy w tej sprawie z dyrekcją Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie prowadził już starosta bielski Andrzej Płonka.

- Wiemy, że kiedyś były przymiarki do tego, aby w województwie śląskim mogły stacjonować dwa helikoptery. Chcemy wrócić do tego tematu - mówi starosta bielski.

Andrzej Płonka jest zdania, że stacjonujący na stałe w Kaniowie zespół LPR mógłby nie tylko podejmować interwencje w południowej części województwa śląskiego i zachodniej części Małopolski, ale także na Słowacji.

- Coraz więcej interwencji podejmuje się po stronie słowackiej. Będę w styczniu mówić o tym w ministerstwie. Warto rozważyć czy nie podpisać w tej sprawie umowy międzynarodowej ze Słowacją, jesteśmy przecież razem członkami Unii Europejskiej - dodaje Andrzej Płonka.

ab / czecho.pl

Powrót

Nowi klubowicze

ann55

Bielsko-Biała
w klubie od: 2020.01.29

djgadgetltd

Opole
w klubie od: 2020.01.21

RekruterPlay

warszawa
w klubie od: 2020.01.20

AMC

Ligota
w klubie od: 2020.01.13

wassimalik

liaquat pur
w klubie od: 2020.01.11

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2609

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 605

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266